Dine & Dram

persbericht
Waar slijters en ‘influencers’ elkaar ontmoetten
Oldenzaal, 19 mei 2025 – Na een flinke rit, dwars door Nederland, aangekomen in een dorpje nabij Oldenzaal om in te checken in mijn hotelkamer. Nog even ontspannen en omkleden alvorens de reis te vervolgen naar Oldenzaal zelf, waar het nieuwe Experience Center van De Monnik Dranken vanavond geheel in het teken zal staan van Douglas Laing.
Mister TDWA Mike Gerards was mijn hotelbuurman en wij werden er opgehaald door onze privé UBER, die toevallig ook nog een Whiskymagazine uitgeeft. Dank voor de rit, Ronald!
Rond een uur of vijf arriveren wij als the three caballeros bij De Monnik, waar wij werden verwelkomd door die andere gast van TDWA, Valentijn Klop, die ons een rondleiding gaf door het Experience Center en ons vertelde over het familiebedrijf De Monnik Dranken. Daarna een smaakvolle oester en Paloma cocktail (met Rock Island Tequila Cask Finish als ingrediënt).

We schuiven met zijn allen aan tafel, twee lange tafels, met een gemixt publiek van slijters, bartenders, pers, influencers en TDWA beheer*. Keurig gedekte tafels staan voor ons klaar, met een hele fijne line-up van whisky’s:
– Timorous Beastie Cheese Cellar #3 Moscatel Finish
– Strathearn Highland Single Malt 2024
– Strathearn Highland Single Malt 2025 2nd Release
– Scallywag Noir PX Sherry Finish 2025
– Big Peat 2010 Vintage Feis Ile Edition 2025
– Old Particular Highland 16y Sherry
– Old Particular Speyside 16y Sherry
Over die laatste 2 later nog even meer.
De avond werd gehost door niemand minder dan Cara Laing, de managing director van het Schotse familiebedrijf Douglas Laing & Co. Ze liet ons het rijke universum van Douglas Laing ervaren, met als hoogtepunt een reeks zorgvuldig geselecteerde whisky’s in combinatie met een verfijnd driegangendiner.
* wij zijn dus GEEN influencers. Daarvoor verwijs ik u graag naar mijn artikel in Whisky Passion van april 2021.

Na een korte introductie over de historie van Douglas Laing als familiebedrijf zijn we gestart met Dine & Dram.
te beginnen met het voorgerecht:
Kaitafi deeg, avocado mousse, geitenkaas parels, harissa olie en schuim van tzatziki
Whisky: Timorous Beastie Cheese Cellar #3 – Moscatel Finish
Qua whisky een absolute aanrader, zeker als je kijkt naar prijs-kwaliteit. Daarover gesproken, dat geldt eigenlijk voor zo’n beetje voor de gehele line-up van deze avond. Met een uitschieter, maar die komt bij het dessert nog wel ter sprake. De Timourous Beastie is in elk geval een dram die wel in mijn kast zou passen.
Het hoofdgerecht:
Gebakken eendenborstfilet, venkelrisotto, jus met tijm en sinaasappel, crumble van haverkoek
Whisky’s: Strathearn Single Malt Batch 1 & Batch 2
Cara gaf aan als persoonlijke favoriet voor de 2025 (batch 2) te gaan. Verfijnder dan die van 2024 en was benieuwd naar de mening van het publiek. Er was niemand die haar ongelijk gaf. Echter was voor mij persoonlijk geen van beiden favoriet in de line-up.
Strathearn is een van Schotlands kleinste distilleerderijen en ze gebruiken er een van de duurste moutsoorten die er is (Maris Otter). Strathearn is in 2019 door Douglas Laing ingelijfd.
De snoepjes zijn bewaard voor bij het nagerecht:
Chocoladetaart met drie bereidingen van karamel, tonkabonenroomijs
Whisky’s: Scallywag Noir PX Sherry Finish 2025 & Big Peat Feis Ile Edition 2010 Vintage
Nu is deze Big Peat op zichzelf al een topper, maar de winnaar van deze line-up is voor mij toch wel de Scallywag Noir PX. Als je het over prijs-kwaliteit hebt mag deze absoluut niet ontbreken in je kast. Mijn fles is in elk geval besteld!



Goed. 3 gangen en 5 whiskies verder. Maar er staan er nog 2. En er komt geen gang meer aan.
Wat blijkt.. Beide Old Particulars staan op de nominatie om te worden toegevoegd aan de Dutch Dram Masters serie en wel nummer 9.
Keuze uit 2 whiskies, maar ook keuze uit 4 schilderijen die op het label gaan prijken. Frans Temmink, brand manager spirits bij De Monnik, deelde stembiljetten uit waarop we zowel de whisky als het betreffende schilderij als favoriet konden aangeven.
Het winnende schilderij is geworden: ‘Maaltijd, Vrede van Münster’ van Bartholomeus van der Helst.

De winnende whisky blijft nog even geheim. Dat is 16 jaar oud is en op sherryvat heeft gelegen moge duidelijk zijn. Het toeval wil dat Mike en ondergetekende zowel het winnende schilderij als de whisky hebben gekozen.
Toch nog een beetje ge-influenced.

Tot zover mijn spreekbeurt.
Ik heb bewust geen proefnotities omschreven. Ik vind dat smaak persoonlijk is en laat het schrijven van proefnotities graag aan de ‘experts’ over.
Wel wil ik graag Valentijn en De Monnik heel hartelijk danken voor de uitnodiging voor deze mooie avond. Mike voor het gezellige ontbijt the day after (en de bittergarnituur bij terugkomst in het hotel).
Ronald voor het uberen (hou Whisky Passion even in de gaten voor een uitgebreider artikel) en natuurlijk last, but not least, Cara voor deze bijzondere proeverij!
Wil je meer informatie over de betreffende merken? Klik dan even hier.