Whisky in films #4: Green Book en Cutty Sark

Welkom bij de vierde aflevering van Whisky in films, de eerste op basis van een tip uit de TDWA-community. In deze rubriek zoeken we de momenten op waarop een echte fles whisky in beeld komt: wat staat er op tafel, wat zit erin, en waarom past juist die whisky bij de scène? Deze keer een Oscarwinnaar met een blend in een bijrol: Green Book (2018).

De scène

Green Book is gebaseerd op een waargebeurd verhaal. In 1962 maakt de Afro-Amerikaanse concertpianist Dr. Don Shirley (Mahershala Ali) een tournee van twee maanden door het zuiden van de Verenigde Staten, in een tijd van rassenscheiding. Zijn chauffeur is de Italiaans-Amerikaanse uitsmijter Tony ‘Lip’ Vallelonga (Viggo Mortensen).

Op het podium is Shirley de perfecte, onberispelijke artiest. Maar ’s avonds, alleen op zijn hotelkamer, zie je een andere kant van hem. Dan staat er een fles Cutty Sark naast hem, en die komt in de loop van de film steeds weer terug. De whisky wordt zo een stil teken van de eenzaamheid achter zijn succes.

De film werd een groot succes. Green Book won in 2019 de Oscar voor beste film, en Mahershala Ali kreeg voor zijn rol de Oscar voor beste mannelijke bijrol.

De whisky: Cutty Sark Blended Scotch Whisky

Na drie zeldzame of bijzondere single malts in de vorige afleveringen is dit een ander verhaal: Cutty Sark is een blend, en juist een whisky die in de jaren zestig in Amerika veel werd gedronken. Daarmee past hij precies bij de tijd waarin de film speelt.

KenmerkDetail
TypeBlended Scotch whisky
Geïntroduceerd1923, door wijn- en spiritshandel Berry Bros. & Rudd in Londen
NaamNaar het beroemde Britse zeilschip de Cutty Sark
Eigenaar 2010–2018Edrington
Eigenaar sinds eind 2018La Martiniquaise-Bardinet (Frankrijk)

Een cadeautje voor de nieuwe eigenaar

De timing was opvallend. Eind november 2018 maakte Edrington, het bedrijf achter onder meer The Macallan en Highland Park, bekend dat het Cutty Sark verkocht aan de Franse drankengroep La Martiniquaise-Bardinet. Precies in dezelfde maand kwam Green Book in de Amerikaanse bioscopen.

De nieuwe eigenaar kreeg zo gratis een wereldwijde filmrol voor zijn net gekochte merk. En dat had effect: volgens La Martiniquaise-Bardinet zorgde de film voor een golf aan bestellingen bij horeca en whiskyspeciaalzaken, in Groot-Brittannië en daarbuiten. Het bedrijf gebruikte de aandacht om het merk in het Verenigd Koninkrijk opnieuw te lanceren.

Weetjes

  • Bekende buren. La Martiniquaise-Bardinet was al geen onbekende in de whiskywereld. De groep bezat al de Speyside-distilleerderij Glen Moray.
  • Een schip met een verhaal. Het zeilschip waar de whisky naar vernoemd is, ligt nog altijd als museumschip in Greenwich, Londen.
  • Tip uit de community. Deze aflevering kwam er dankzij de tips van TDWA-leden. Heb jij ook een film in gedachten? Laat het weten in de TDWA-Facebookgroep.

Zelf proeven

Deze filmwhisky is gelukkig goed betaalbaar en makkelijk te vinden. Cutty Sark is een lichte, toegankelijke blend die puur, met een ijsblokje of in een highball goed werkt. Schenk er eentje in bij Green Book, en proost op Don Shirley.

Volgende keer

Een Amerikaanse acteur in Tokio, een whiskyreclame die volledig in het honderd loopt, en een hotelbar waar hij elke avond zijn rust zoekt. Welke film en welke Japanse whisky? Dat lees je morgen in de volgende aflevering van Whisky in films. Suntory time!

Bronnen