Yamazaki Refill Spanish Oak

persbericht

door Jan Smits

Een nieuwe Japanse single malt waarin Spaans eiken na een eerdere vulling opnieuw zijn karakter laat zien.

House of Suntory introduceert met deze gelimiteerde release een andere kant van Yamazaki’s bekende Spaanse eikenhout. De whisky is gebotteld op 48% alcohol en rijpt in vaten waarin eerder al whisky heeft gelegen. Daardoor is de invloed van het hout zachter geworden en krijgen de fruitige eigenschappen van het distillaat meer ruimte. Spaans eiken maakt al sinds de oprichting van de Yamazaki-distilleerderij door Shinjiro Torii in 1923 deel uit van de whiskyproductie. Het wordt gewaardeerd om zijn rijkdom en diepgang.

Met Refill Spanish Oak onderzoekt Suntory hoe dat karakter zich ontwikkelt wanneer een vat opnieuw wordt gebruikt. Volgens het huis levert dat een verfijnde, zachtere en levendige expressie op, waarin rode fruittonen samengaan met het heldere, elegante fruitkarakter van Yamazaki. De diepgang en complexiteit die bij de distilleerderij horen, blijven daarbij behouden.

Aan de release verbindt Suntory drie Japanse begrippen:

– Wabi-sabi verwijst naar de waardering voor schoonheid die zich met de tijd ontwikkelt.
– Monozukuri staat voor vakmanschap, nauwkeurigheid en voortdurende verfijning.
– Tsukuriwake beschrijft het creëren van uiteenlopende whiskystijlen, waarmee de blenders verschillende aroma’s, smaken en structuren tot hun beschikking hebben.

De officiële proefnotities van Suntory geven het volgende beeld:

Kleur: Helder amber.

Geur: Gestoofde abrikozencompote met kruidnagel en nootmuskaat.

Smaak: Verse kersen, gedroogde vijgen, geroosterde perzik en cacaonibs.

Afdronk: Rijk en fruitig, met tonen van koffie en houtrook.

Yamazaki Refill Spanish Oak wordt internationaal uitgebracht, met Nederland op de aangekondigde lijst van landen waar de whisky beschikbaar komt. Ik heb deze release nog niet zelf geproefd. Een vergelijking met een Yamazaki uit first-fill Spaans eiken lijkt me bijzonder interessant: hetzelfde type hout, maar een andere fase in het gebruik van het vat.